Gdańsk to nadmorskie miasteczko, które słynie nie tylko z plaż, ale również wspaniałych zabytków. Tak naprawdę można spędzić tutaj długie tygodnie, a nawet miesiące, każdego dnia odkrywając coś nowego. Jeśli jednak wybierasz się do Gdańska na krótki urlop czy wyłącznie na weekend, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na najważniejsze i najciekawsze atrakcje, o których wspominamy poniżej.
Gdzie nocować w Gdańsku?
Gdańsk to jedno z najciekawszych polskich miast, które każdego roku odwiedza bardzo wielu turystów z Polski i z zagranicy. Warto więc odpowiednio wcześniej zarezerwować sobie miejsce noclegowe, szczególnie w okresie wakacyjnym. Zapraszamy więc do Hotelu Logos. Zapewniamy komfortowy nocleg blisko morza w Gdańsku. To idealna lokalizacja, która pozwala na dogodną eksploatację zarówno pobliskich plaż, jak i najważniejszych zabytków.
10 najciekawszych gdańskich atrakcji, które musisz zobaczyć
- Fontanna Neptuna. Jest to najbardziej charakterystyczny dla Gdańska posąg. Każdy, kto ma szczęście odwiedzić to miasto, powinien zrobić sobie zdjęcie przy Fontannie Neptuna. To symbol związku Gdańska z morzem, który powstał z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej, jego budowa rozpoczęła się w 1606 r.
- Ratusz Głównego Miasta. To kolejny charakterystyczny obiekt dla Gdańska. Jego najstarsze fragmenty pochodzą aż z XIV wieku. Był jednak wielokrotnie rozbudowywany, a obecnie możemy podziwiać piękna gotycko-renesansową budowlę zachowaną w bardzo dobrym stanie.
- Droga Królewska, czyli ulica Długa i Długi Targ. Droga Królewska rozpoczyna się od Złotej Bramy, a wiedzie od ulicy Długiej aż po jej przedłużenie, czyli Długi Targ. To tutaj uroczyście witano m.in. Kazimierza Jagiellończyka w 1457 r., a także wiele innych ważnych osobistości. Dawniej ulice te zamieszkiwali wpływowi i bogaci mieszczanie, dlatego współcześnie można podziwiać piękne budynki o unikalnej architekturze. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dom Uphagena, a także Dwór Artusa.
- Brama Żuraw. Kolejny symbol Gdańska. Nie można być w tym mieście i go nie odwiedzić. Jest on doskonale znany zarówno turystom z Polski, jak i z zagranicy. To największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy.
- Długie Pobrzeże. Jeśli zmęczysz się zwiedzaniem, koniecznie powinieneś tu trafić. Jest to wyjątkowej urody deptak, pełen klimatycznych kawiarni, knajpek, restauracji i pubów, ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy.
- Ulica Mariacka. Kolejna bardzo klimatyczna uliczka, idealna do niespiesznych spacerów i zwiedzania. Wiedzie od Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego. Uwagę warto tutaj zwrócić na bogate dekoracje rzeźbiarskie i snycerskie oraz wąskie brukowane przejścia między domami.
- Bazylika Mariacka. To największa w Europie świątynia wybudowana z cegieł i doskonały przykład sztuki gotyckiej. Sama budowla budzi podziw, jednak warto zajrzeć do środka, gdzie znajdują się liczne zabytki średniowiecznych mistrzów, w tym Pieta czy Piękna Madonna Gdańska.
- Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte. W Muzeum znajduje się wiele ciekawych ekspozycji, które ukazują historię Polski i innych krajów w czasie wojny. Warto też odwiedzić Westerplatte, gdzie znajdują się Wartownia nr 1 (główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939) oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża.
- Góra Gradowa. Zachęcamy do wędrówki na Górę Gradową, ponieważ roztacza się z niej piękny widok na panoramę Gdańska.
- Archikatedra Oliwska. Warto odwiedzić jedną z dzielnic Gdańska, Oliwę, która przez wieki była wsią klasztorną opactwa cystersów. Obecnie można podziwiać tam piękną architekturę, z Archikatedrą Oliwską na czele.