https://hotellogos-gdansk.pl/wp-content/uploads/gdansk-wrzeszcz-swietne-miejsce-na-nocleg-w-trojmiescie.jpg
Blog

Nie ma chyba równie dogodnego miejsca na nocleg w Gdańsku niż Wrzeszcz. Spokojna, historyczna dzielnica zachwyca odwiedzających swoim niepowtarzalnym klimatem i sprawia, że ma się ochotę powracać doń w kółko i w kółko… Co sprawia, że tak się dzieje? 

Wrzeszcz, czyli historia, klimat i rewitalizacja

Pierwsza znana historykom wzmianka o osadzie Wrzeszcz pochodzi z 1263 roku. W 1809 liczył on zaledwie 900 mieszkańców, a 5 lat później przyłączono go do miasta Gdańska. Do lat 70. XIX w. Wrzeszcz miał charakter letniskowy (w 1837 założono jeden z pierwszych w Europie miejski Park Jaśkowej Doliny, istniały tu liczne dwory i podmiejskie posiadłości) – do dziś ta część Górnego Wrzeszcza – ulica Jaśkowa Dolina i okoliczne zalesione tereny, to najbardziej urokliwe rejony Gdańska. Działały tu pojedyncze folwarki i zakłady przemysłowe (cegielnia, gorzelnie, browary, piekarnia) oraz młyny, kuźnice i fabryki popiołu, wykorzystujące wody wrzeszczańskich potoków.

Gwałtowna odbudowa tej części Gdańska nastąpiła na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie dzielnica usytuowana jest w samym sercu miasta, na północ od Śródmieścia. Dokładane są starania, by łączyć tradycję z nowoczesnością i wygodą – budynki rewitalizowane są tak, by przypominać o historii swojej i miasta.

Główne atrakcje dzielnicy

Niewątpliwie dobrym pomysłem jest wybranie się na spacer z nurtem rzeczki przecinającej Wrzeszcz – Strzyży, która tworzy Staw Browarny, będący niegdyś niezwykle istotną częścią parkowo-dworkowej przestrzeni Kuźniczki. Nieopodal znajdował się browar gdański, którego początki datowane są na XVI wiek.

Warto zajrzeć również do Parku Strzyży, gdzie znajduje się wyjątkowy pomnik przyrody – wierzba biała. W obwodzie liczy ona 794 cm i tym samym jest największym drzewem w mieście!

Także miłośnicy architektury nie będą narzekać na nudę zwiedzając Wrzeszcz. Można podziwiać tutaj budynek Nowej Synagogi z 1927 roku oraz ponad stuletnią neogotycką Kolegiatę Gdańską, a 3 kroki od naszego hotelu znajduje się przepiękny gmach Politechniki Gdańskiej…

Wrzeszcz oprócz ogromnych walorów historycznych i architektonicznych gwarantuje również przestrzeń rozrywkową – znajduje się tu mnóstwo kawiarni, barów, pubów, restauracji, kin i 3 galerie handlowe. Ponadto, jako że to dzielnica usytuowana w samym sercu Gdańska i dobrze skomunikowana, szybko i sprawnie można dostać się do dowolnego miejsca.